Jak efektivně hospodařit s energiemi?
Lámete si hlavu nad tím, jak hospodařit s vyrobenou energií?
Máme pro Vás řešení.
Energetický management přesně ví, jak ji efektivně využívat vyrobenou energii, dle reálných potřeb uživatele.
Díky efektivnímu řízení energie Vám ušetříme spoustu peněz.
Jak efektivně hospodařit s energiemi?
Odesílat energii zpět do sítě se většinou nevyplatí
Souvisí to s tzv. energetickou soběstačností. Její podmínkou je přesunout co nejvíce spotřeby elektrické energie na dobu, kdy vaše FVE vyrábí přebytek elektřiny. Díky tomu můžete maximálně využít potenciál vaší fotovoltaické elektrárny, a ušetřit tak co nejvíc peněz. To je možné díky našemu systému. Jakým způsobem? Podívejme se na následující graf:
Graf zobrazuje příklad výroby a spotřeby energie k 23. říjnu. Černá křivka označuje spotřebu. Jak vidíme, největší spotřeba je ráno a večer, když vaříme, sprchujeme se, díváme se na TV apod. Zelená křivka je energie, která se vrací do sítě. Bohužel, nejvíc energie vyrobíme a vrátíme do sítě, právě tehdy, když nejsme doma. Graf ukazuje, že soběstačnost naší budovy je okolo 30 %. Všechen přebytek vložíme do sítě a večer budeme energii opět odebírat. Bohužel odebraná energie je mnohem dražší než ta, kterou jsme do sítě prodali. Nebylo by lepší využít sluneční energii, která je zadarmo? Pojďme se podívat, jak to vypadá, když se využívá.
Díky připraveným programovacím blokům můžeme definovat, které zařízení se mají zapnout, když je přebytek energie. Ve výše uvedeném příkladu je to ohřev TUV. Jak vidíme, soběstačnost se zvýšila přibližně na 50 % jen přesunutím ohřevu vody! Dokážeme v daném čase mnohem víc věcí. Například spustit topení, myčku, pračku, ohřev vody v bazénu, a dokonce i nabíjení elektromobilu! Také je možné náš dům využít jako sklad energie ve formě tepla.
Kolik ušetřím?
Příklad: Za elektřinu utrácíte 12000 Kč ročně. Při soběstačnosti 30 % ušetříte 3600 Kč. Při soběstačnosti 50 % už je to 6000 Kč. Pokud elektřinou například topíte, čísla se vyšplhají ještě mnohem výše.